Veľká Británia

ŠKÓTSKO a citybreak v Edinburgu

Od kultúry až po ľudí je Škótsko také odlišné od zvyšku Veľkej Británie. Je to nesmierne hrdý národ. Keď sa však poškriabete pod povrchom, objavíte ohromujúcu krajinu, nádherné pláže, opustené ostrovy, majestátne hory a oveľa viac.

Edinburg je hlavným mestom Škótska, ktoré je zatiaľ stále súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. V roku 1995 boli jeho Staré a Nové mesto zapísané do zoznamu UNESCO. Nečakajte mesto ako vystrihnuté z románu Búrlivé výšiny, hoci sa nazýva aj „Atenámi Severu“. To však preto, lebo Edinburg sa vyznačuje vznešenosťou a poteší milovníkov moderného života. Avšak dokáže nadchnúť aj toho, kto rád obdivuje staré kostoly, hrady a pod.

Čo sa oplatí navštíviť je určite hrad (Edinburgh Castle), opátstvo (Abbey and Palace of Holyroodhouse), katedrála (St. Gile´s Cathedral). Donedávna nie veľmi atraktívna časť bola aj Water of Leith – je to akási alej, po ktorej sa môžete prejsť popri rieke pešo alebo na bicykli. Keď tam už budete, zastavte sa na kávu alebo koláčik v Water of leith Café Bistro. Do škótskeho itinerára si zapíšte aj Calton Hill (ideálny na fotenie panorámy mesta), či The Meadows (park, kde nájdete množstvo študentov, zelene a relax). Nevynechajte Holyrood Park (vyhasnutá edinburgská sopka a najvyššie miesto v meste), či pláž Cramond.

Škótsko nie je iba Edinburg. Vedeli ste, že …?

Škótskym národným zvieraťom je jednorožec. Škótsko má najvyšší podiel ryšavých ľudí na svete. Dokonca až 13 % populácie má ryšavé vlasy. Juhovýchodné Škótsko má najvyšší podiel modrookých obyvateľov, a to 57 percent. Dovoz haggisu (škótske národné jedlo z ovčích vnútorností) do USA je zakázaný od 70. rokov. Škóti vynašli golf. Edinburgh bolo prvé mesto na svete, ktoré malo vlastný hasičský zbor.