Francúzsko,  Lichtenštajnsko,  Nemecko,  Švajčiarsko,  Taliansko

Koľko miest dokážete navštíviť za 10 dní?

Alebo krátky návod ako ich všetky prejsť autom počas jednej letnej dovolenky tak, aby ste sa necítili vyčerpaní. My sme ich zvládli navštíviť 10, pričom sme prešli viac ako 3 000 km.

1. Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Len málo miest na Zemi vyzerá krajšie ako ilustrácie rozprávkovej knihy. A presne taký je tento zámok so svojimi vežičkami, freskami a trónnou sálou.

Po ceste na zámok sa môžete zastaviť v rakúskom meste Salzburg a ochutnať pravé Mozartove gule. Tiež si môžete spraviť krátku zachádzku do malebnej dedinky Hallstatt, ktorá vás dostane svojou jedinečnou atmosférou. Alebo si to nechajte na ďalší výlet, ktorý môžete absolvovať aj vďaka môjmu krátkemu itineráru, kde navštívite kláštor v Melku, ale aj Orlie hniezdo.

2. Bodamské jazero, Nemecko

Zvané aj jazero Konstanz je zásobáreň pitnej vody pre viac ako 4 milióny ľudí. Jeho maximálna hĺbka je 254 m (pre porovnanie, naša Oravská priehrada má v najhlbšom bode 38 m). Nachádza sa na pohraničí Rakúska, Nemecka a Švajčiarska.

Na jeho brehoch nájdete napríklad mesto bohaté na nočný život Bregenz, ale aj múzeum vzducholodí. A ak máte dostatok odvahy, môžete absolvovať výlet nad jazerom v jednej z nich. Cena je 290 €.

3. St. Gallen, Švajčiarsko

Neďaleko brehov Bodamského jazera, v čarovnom mestečku Sankt Gallen môžete navštíviť 3. najstaršiu knižnicu na svete (po Biblioteca Capitolare di Verona a Knižnici sv. Kataríny na hore Sinai).

Od roku 1983 patrí táto knižnica do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Barokové priestory, v ktorých sa knižnica nachádza postavili v r. 1758 – 1767. Nájdete v nej minimálne 400 tisícročných kníh, pričom celá zbierka obsahuje viac ako 170 000 artiklov.

4. Vaduz, Lichtenštajnsko

Krajina 8 krát menšia ako Los Angeles s 2. najvyšším HDP na svete (prvenstvo si drží Monako). Mierumilovná krajina bez armády, kde odporúčam navštíviť zbierku Fabérgeho vajec a korunovačné klenoty v Múzeu klenotov v hlavnom meste Vaduz.

Určite odporúčam návštevu princových vínnych pivníc, ktoré môžete spojiť s degustáciou. Samozrejme, pripravte sa aj na klasické menu, ktorého suma odráža pomer výšky svetového domáceho produktu. To víno je jednoznačne lacnejšie ako voda … Len pre info, v Lichtenštajnsku môžete jazdiť s 0,8 g/l alkoholu v krvi. Ak sa rozhodnete rovnako ako my pokračovať do do Švajčiarska, povolený limit je tu 0,5 g/l.

5. CERN, Švajčiarsko

Cesta cez celé Švajčiarsko si vyžaduje kúpu ročnej diaľničnej známky (39 €). My sme sa zastavili v hlavnom meste Bern, dali sme si obed, ale určite sa oplatí navštíviť aj Zürich a čokoládovňa Lindt na brehoch Zürišského jazera.

Naším cieľom však bol CERN, európska organizácia pre jadrový výskum, ktorá sa nachádza na švajčiarsko-francúzskych hraniciach v meste Meyrin. Návšteva CERNu je zdarma a odporúčam vám spraviť si na ňu rezerváciu vopred. Prejdete približne 1,5 km, kde vám ukážu zázraky vedy. Bude to pre mňa už navždy miesto, kde som začala konečne chápať veľký tresk 🙂

6. Annecy, Francúzsko

Toto francúzske mesto sa nachádza medzi krištáľovo čistými vodami jazera Annecy a snehom pokrytými horami Álp. Aj preto ich nazývajú Benátky Álp. Určite sa prejdite okolo Paláca de l´Ile z 12. storočia alebo ochutnajte typické jedlo „la cocotte“. O francúzskej gastronómii sa toho popísalo už naozaj dosť, ale toto jedlo Slovákov asi nikdy neprestane baviť akonáhle ho zahliadnu v jedálnom lístku. A pritom je to obyčajný kastról…

7. Chamonix, Francúzsko

Vedeli ste, že prvé zimné olympijské hry v roku 1924 sa konali práve v Chamonix? Okrem iného tu nájdete východzí bod pre 11. najvyšší vrch sveta, Bielu horu, teda Mont Blanc, ktorý sa každoročne pokúsi zdolať približne 20 000 horolezcov.

Ak zažijete dlhé rady na lanovku smerujúcu na Mont Blanc, odporúčam prejsť sa asi 7 minút k vláčiku. Ten vás vyvezie k ľadovcom a nielen výhľad, ale aj cesta vlakom stoja určite za váš čas. Lístok vás vyjde 38 € a viac informácií nájdete aj tu.

8. Lago di Como, Taliansko

Videla som snáď tisíc príspevkov na sociálnych sieťach – influencerky na vode v klobúčikoch, bez nich alebo s pohárom prosecca na člnoch. Luxus, ktorý sme si nemohli dovoliť pretože pršalo. Vlastne mi ani nechýbal. Užili sme si miestneho pána, ktorý nám vysvetlil systém parkovania pri jazere. Prší? Nikto nepríde kontrolovať úhradu. No a keď môžete parkovať v tuneli, parkovné je tu ten najmenší problém.

Jazero má hĺbku 410 metrov a aj preto je jeho historický názov „Lario“, tzn. hlboké miesto. Napriek tomu, že ho obklopujú hory, najmä v letných mesiacoch sa to tu hemží turistami, ktorí neváhajú a radi sa kúpu na populárnych „lidos“ (Como, Cernobbio, Fagetto Lario a Lenno).

9. Bergamo, Taliansko

Miesto, ktoré je skutočným majstrovským dielom histórie, kultúry a hudby. Je to miesto so stredovekým srdcom na vrchole kopca obklopeného benátskymi hradbami. Okrem toho je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prečo ho tak zbožňujem?

Skúste sa vybrať do starého mesta (Citta Alta) zubačkou. Spočítajte všetky schody, užite si stracciatela zmrzlinu napríklad v La Marianna (Colle Aperto). Vedeli ste, že táto príchuť pochádza práve z Bergama? A nezabudnite sa zastaviť a užiť si geniálnu večeru a servis v Baretto di San Vigilio. Výhľad z ich terasy je viac ako dokonalý a to najmä večer.

10. Benátky, Taliansko

Čo ešte o Benátkach neviete? 417 mostov (72 privátnych), 350 gondol a 400 gondolierov v 177 kanáloch. Inak, vedeli ste, že jedna gondola je 11 metrov dlhá a váži približne 600 kilogramov? Okrem toho, v Benátkach otvorili prvé verejné kasíno už v roku 1638. Trh Rialto má takmer 1000 rokov a nakúpite tu všetko čo si na trhu dokážete predstaviť.

K Benátkam patria aj turistické pasce a tu je niekoľko z nich:

Vodné taxíky – nie všetky sú oficiálnou taxislužbou Benátok a ako ich spoznáte? Odporúčam, aby ste si cenu vydiskutovali vopred, inak vás jedna bežná cesta namiesto 80 € môže vyjsť pokojne aj 300 €.

Masky – niektoré, najmä tie menej finančne náročné pochádzajú prevažne z Číny a benátski lekári sú častokrát svedkami rozličných alergických reakcií po tom, ako si ich turisti prikladajú k tvári. Preto si vždy pozrite nápis „For decorative use only“ a tých sa určite vyvarujte.

Fotenie sa v kostýme – pouliční obchodníci vás radi odfotia priamo s vaším telefónom. Problém nastane, keď ho budete chcieť získať späť. Kým nezaplatíte za fotku, nevrátia vám ho. Bežne musíte zaplatiť za tento servis je 10 €.

Viete z čoho sú spodné schody, ktoré vedú ku kanálom zelené? Skúste hádať, kam ide odpad z domácností a ich toaliet … a nech vás to neodradí, aby ste nezabudli navštíviť I TRE MERCANTI, kde majú tiramisu, ktoré stojí za hriech.

Ak sa rozhodnete absolvovať podobný výlet a hľadáte tipy na ubytovanie, či miesta s výhľadmi alebo reštaurácie, napíšte mi.