BLOG,  Francúzsko

Francúzsko a najkrajšie zázraky architektúry čakajú na vás

Krajina gálskeho kohúta nie je len o syroch, víne a Eiffelovej veži. Zdanlivo neobmedzenú ponuku malebných hradov a opevnených miest s bohatou históriou možno nájsť po celom Francúzsku. Vzhľadom na to, že Francúzsko bolo bojisko mnohých stredovekých vojen v Európe, zachovali sa tu aj stovky najpôsobivejších a najkrajších pevností kontinentu. Pozrite si môjho sprievodcu niektorými z najkrajších z týchto architektonických zázrakov, ktoré čakajú na objavenie cestovateľmi.

Le Mont Saint-Michel

Hora sv. Michala je miniatúrna francúzska dedinka (43 obyvateľov v r. 2011) v Dolnej Normandii. Pokiaľ si ju predstavujete ako pár domčekov v dvoch radoch, asi bude pre vás sklamaním zistenie, že sa jedná o ostrov vysoký 80 m (resp. polostrov, ktorý je umelo spojený s pevninou násypom).  Práve tento násyp umožňuje ľuďom, aby nemuseli čakať na matku prírodu, ale dokázali ostrov opustiť kedykoľvek. Príroda to tak zariadila tak, že buď je odliv a ostrov sa topí v piesku alebo naopak v mori. Opevnenie a kláštor z Le Mont-Saint-Michel patria do svetového zoznamu UNESCO.

Lístok do kláštora si môžete kúpiť vopred, napríklad aj tu.

Château de Chambord

Zámok Chambord, perla na Loire, bol v 16. storočí postavený ako lovecký zámok namiesto starej pevnosti. Avšak prešiel si aj obdobiami, kedy chátral, ale tiež slúžil aj ako poľná nemocnica počas vojny Francúzov s Prusmi.  Zámok má 365 komínov (ako dní v roku, nie však podľa Plačkovej), dvojité točité schodisko, ktoré navrhol sám veľký Leonardo da Vinci a 440 miestností.

Zámok Versailles

Francúzsko a jeho asi najznámejší zámok sa nachádza len 30 minút od centra Paríža. Bol sídlom francúzskej vlády, ale aj loveckých radovánok Kráľa Slnko. Populárnou časťou zámku je Zrkadlová sieň dlhá 79m a Mramorový dvor. Versaillské záhrady sú lákadlom pre turistov nielen vďaka svojej rozľahlosti, ale predovšetkým kusom histórie veľkolepých osláv dvoranov a znamenitou architektúrou. 

Carcassonne

Patrí medzi menej známe, ale o to zachovanejšie francúzske pevnosti, pričom od roku 1997 je tiež ako Mont Saint – Michel zaradený do svetového zoznamu UNESCO. Krásne zachované stredoveké mesto na kopci s rovnomenným názvom je historickým klenotom. Carcassonne hrala kľúčovú úlohu v križiackej výprave z 13. storočia.

Château d’Angers

Nachádza sa v meste Angers v údolí rieky Loire. Rod Anjouovcov ho dal postaviť pred viac ako tisíc rokmi. Môžete tu obdivovať napríklad sadu gobelínov z 13. storočia. Zobrazujú apokalypsu, ktorá je opísaná v Knihe Zjavení. Historici ju považujú za jednu z najdôležitejších kolekcií francúzskeho umenia.

https://www.youtube.com/watch?v=FprGnnB4mz0

Fort de Joux

Spočiatku nevýznamný hrad, postavený z dreva v 11. storočí bol dostavaný v roku 1454 do svojej súčasnej podoby . Neskôr tu bola väznica a jej najvýznamnejším väzňom bol vodca haitskej revolúcie Toussaint Louverture (jediné úspešné otrocké povstanie v histórii). V meste Fort de Joux sa nachádza pôsobivé múzeum zbraní, ktoré obsahuje množstvo ojedinelých vojnových nástrojov.

Château de Chenonceau

Ďalší zámok na Loire patriaci milenke Henricha II., Diane de Poitiers. Tá dala postaviť most cez rieku Cher vďaka čomu je možné, že hrad stojí dodnes. Počas Francúzskej revolúcie ho vtedajší majiteľ odmietol zbúrať s odôvodnením, že je to jediný most široko ďaleko cez rieku. 

Château de Pierrefonds

To, že tento hrad stojí dodnes je zásluha Napoleona III., ktorý ho zrekonštruoval v 17. storočí. Verejnosť ho vníma ako nejednotu medzi stredovekým štýlom a modernejším štýlom 19. storočia. Niektorí ho milujú, iní práve kvôli tomu neznášajú. 

Château de Chantilly

Zámoček pôvodne vybudovali v 16. storočí, avšak dnešnú podobu dostal až o 300 rokov neskôr. Návštevníkov poteší zbierka vzácnych kníh a múzeum vnímané skôr ako galéria. Dominantou celého zámku sú stajne (zmestilo sa sem až 240 koní a 500 psov). Ich veľkoleposť obdivoval princ Condé tak, že v nich zvykol usporiadať honosné večere. 

Ak sa rozhodnete objavovať Francúzsko, určite si prečítajte 20 zaujímavých faktov o ňom.