Dánsko

11 overených spôsobov ako získať pocit šťastia v Dánsku

Keď som si vymyslela výlet do Dánska, boli sme dvaja. Ako to už u nás býva zvykom, cestovalo nás 8 statočných, ktorí chceli zažiť dánske hygge. Vtedy som ani netušila o čom je reč. Hyggelig je pocit šťastia, keď sa obklopujete ľuďmi, ktorých máte radi. Zapálite sviečky, usrkujete z dobrého čaju, či kávy v hrubých ponožkách pod dekou. Jednoducho si vytvoríte atmosféru absolútnej domácej pohody.  

Plavba po švédskom Malmö

Prvá naša trasa viedla do švédskeho mesta Malmö, vlakom z Kodane (KOEBENHAVN H). Cestá trvá asi 40 minút vlakom (spiatočný lístok stojí okolo 16 € a vlaky premávajú takmer každých 20 minút). 

V Malmö sme absolvovali krátku plavbu po kanáloch. Lístok vás vyjde 15 € za 50 min. plavbu. Po pešej prechádzke po meste sme sa vybrali k mostu Öresundsbron. Je jedným z najväčších mostov sveta a najdlhším kombinovaným mostom v Európe (vlak + auto). Spája Dánsko a Švédsko ponad Sundský prieliv.

Den Lille havfrue

Zo Švédska sme zamierili smer Malá morská panna. Na tejto panne sa niekoľkokrát vybúrili vandali – odtrhli jej hlavu, pomaľovali ju na ružovo a v neposlednom rade ju obliekli do burky (na margo protestu pri jednaniach Turecka o vstup do EÚ). 

Kúsok od Malej morskej panny sa nachádza park, a kasárne, či prístav plný medúz. Prešli sme sa do zámku Rosenborg, kde sú uložené okrem iného korunovačné klenoty (a môžete si ich bez problémov pozrieť, či dokonca aj fotiť). Prší? Máte mokré dáždniky a bundy? Nič nezvyčajné. Kodaň je dokonale pripravená na turistov – vo všetkých múzeách, atrakciách, či zámkoch sú zdarma k dispozícii skrinky, kde si môžete veci odložiť. Z turniketu si môžete vytlačiť kompletný popis jednotlivých artefaktov alebo si stiahnuť aplikáciu (cez free wifi) a všetko načítavať cez QR kódy. Dokonalý pocit šťastia, hygge. 

Čo sme stihli vidieť v Kodani

Tivoli Gardens, Amalienborg a Palác Christiansborg

Zábavný park s množstvom atrakcií, amfiteátrom, reštauráciami a kaviarničkami, kde vás v zime zahreje gløgg a v lete osvieži vynikajúca zmrzlina. Ak pátrate, rovnako ja po hygge, skúste sa vybrať do Nimb baru, ktorý nájdete v neďalekom Paláci Nimb. Kráľovský palác Amalienborg (súčasné sídlo dánskej kráľovskej rodiny), kde je zaujímavé sledovať výmenu stráží (Den Kongelige Livgarde). Nezabúdajte, keď sa k nemu priblížite, skríkne na vás (po pozretí Mr. Beana som dúfala, že ho dokážem rozosmiať, namiesto toho som skoro skolabovala, keď na mňa „zhúkol“, aby som dodržiavala vzdialenosť). Palác Christianborg je sídlom dánskeho parlamentu, dánskeho premiéra ako aj dánskeho najvyššieho súdu. Napriek aktívnemu využívaniu paláca nielen vládnym kabinetom, ale aj dánskou kráľovskou rodinou je palác prístupný aj pre verejnosť. Nachádzajú sa v ňom vzácne nástenné gobelíny. Pod palácom sú ruiny z Absalónovho (biskup) zámku z roku 1167, ale aj ruiny Modrej veže.  

Zdroj: Mikkel Gronlund/ kongeligeslotte.dk

Frederiks Kirke a Rundetaarn

Je známy aj ako Mramorový kostol (Marmorkirken) len pár metrov od Amalienborgu. Pri jeho výstavbe sa architekti do veľkej miery inšpirovali Kostolom sv. Petra v Ríme. Okrúhla veža, zvaná Rundetaarn pochádza zo 17. storočia a bola postavená ako astronomické observatórium. Je súčasťou komplexu Trinitatis. Z veže máte Kodaň ako na dlani. 

Strøget a Nyhavn

Patrí medzi najdlhšie nákupné ulice v Európe (má 1,1 km). Nachádza sa priamo v centre mesta, kúsok od Radničného námestia (Rådhuspladsen). Nyhavn je typický farebnými fasádami domčekov lemujúcich úzky kanál s množstvom pubov a reštaurácií, kde si môžete oddýchnuť. A opäť raz si užiť dánske šťastie hygge (menej šťastné to bude pri platení účtu práve v tejto kodanskej štvrti).

Kodaňské „musíte vidieť“

Pivovar Carlsberg a Christiania

Pri vstupe do pivovaru ma prekvapila obrovská slonia brána so zachovalými svastikami. Samotná prehliadka pivovaru bola pre mňa spolu s ochutnávkou jedna z top atrakcií Kodane. Okrem toho, v pivovare sa nachádza jedna z najväčších (ak nie aj najväčšia) zbierka pivných fliaš na svete. Christiania je mesto voľnomyšlienkarov, hašišových nadšencov a umelcov z celého sveta v meste. Platia tu základné 3 pravidlá: bavte sa; neutekajte — vyvoláva to paniku a žiadne fotky. Okrem toho, nákup a predaj hashu je stále nelegálny, ak by ste sa chceli zabaviť viac ako to kodaňské ulice ponúkajú.

Akvárium Modrá planéta a Dánske múzeum histórie

Kodanské akvárium je považované za architektonický unikát a zároveň dostalo prívlastok „najväčšie európske akvárium“. Nachádza sa na predmestí Kodane zvanom Kastrup (chvíľka metrom a potom sa len kúsok prejdete). V 7 miliónoch litroch vody nájdete vyše 20-tisíc vodných živočíchov, vrátane najväčšieho húfu piraní v Európe. Takže, ak ste navštívili tropikárium v Budapešti a považujete to za skvost, garantujem vám, že z tohto sa posadíte na zadok. Dánske kráľovské múzeum histórie obsahuje zbierky venované histórii dánskeho kráľovského námorníctva. Expozície zahŕňajú kolekciu námorných modelov, ktoré siahajú až do konca 17. storočia.