Poľsko

Poľský Gdansk a Trojmestie

Do Poľska zvyčajne chodíme na trhy, jeme krowky a možno ideme pozrieť Krakow a Wieliczku. Nás však zaujalo jedno z najväčších poľských miest, GDANSK na severe tejto krajiny a nenechali sme si ujsť ani možnosť navštíviť Sopot a Gdyňu. Ako inak, na bicykloch, bez psa. To ako sa so psom cestuje, nájdete napríklad aj tu.

Ak obľubujete severské krajiny, Gdansk svojou architektúrou pripomína Kodaň, či belgické Brugy. Cez mesto preteká rieka Motlawa, cez ktorú vedie aj sklápací most a tak sa do centra dostanú aj väčšie loďky. A vy na nich – ale o tom, ako sme si to vyskúšali neskôr.

Po stopách kráľov (Trakt Kroléwski)

Centrum mesta nie je nijako rozsiahle a dá sa jednoducho prejsť za jeden deň. My sme sa prešli okolo Neptúnovej fontány, ktorá sa nachádza vedľa radnice. V minulosti vraj odtiaľto tiekla vodka s kúskami zlata (Goldwasser). Nie som fanúšik vodky ani infekčných oddelení v poľských nemocniciach, preto som neskúšala, či to tak stále je. Ale kľudne mi dajte vedieť, ak náhodou.

Na Ulici Mariacka nájdete zase kopec obchodníkov s jantárom (v Gdansku je dokonca jantárové múzeum). Stačí krátka prechádzka a budete mať ľahší pocit v peňaženke. Jasné, že sme nevynechali TripAdvisor klasiky ako Dlugi Targ, Kostol sv. Márie a Zuraw.

Najväčším dobrodružstvom bolo požičanie bicyklov. Počas prechádzky mestom sme natrafili na požičovňu. Bola zatvorená, tak sme tam zavolali. Po asi tisíc prepojeniach sme dostali bicykle – teda chlapík nám ich vyhodil z dodávky. Tieto stroje už čosi pamätali. Napodiv sme s nimi prešli až k Baltickému moru a vydržali

Westerplatte

Je to poloostrov zasahujúci do Baltického mora, kde sa nachádza pamätník 2. svetovej vojny. Možno viete, ale Gdansk je známy aj vzniknutým konfliktom medzi Poľskom a Nemeckom v roku 1939. A práve tu sa to celé začalo. Od mesta je to vzdialené cca 10 km. Po ceste sme sa zastavili aj pri gdanskej pevnosti Wisłoujście. 

Trojmestie

Mesto Sopot, Gdyňa a Gdansk tvoria tzv. Trojmestie.  Gdyňa je známa svojím vojenským a rybárskym prístavom vďaka ktorým za 80 rokov niekoľkonásobne znásobila počet obyvateľov mesta ( z 1 300 v roku 1920 na 255 416 v roku 2 000). Tak ako sme do nej prišli, tak sme ju aj opustili. Pre nás nič zaujímavé. Teda, cestu do Sopotu, čo je cca 12 km sme absolvovali vlakom. Lístok stál cca 1€ a bicykle nám dokonca neúčtovali. 

Ale Sopot bol celkom iná káva. Mesto na pobreží mora, s nádhernou promenádou, mólom, reštauráciami a plážami.

To, čo sa podľa môjho názoru oplatí v týchto mestách navštíviť sú trhy, najmä tie s rybami. A čo sa jedla týka, ak si vyberiete akúkoľvek reštauráciu v Gdansku a budete chcieť ochutnať nejaké rybie špeciality, pripravte sa na relatívne vysoké ceny.