Malta

4 veci, ktorými vás Malta prekvapí

Možno ste už počuli o malom súostroví v Stredozemnom mori medzi Sicíliou, Talianskom a severnou Afrikou. Malta je skvelým miestom na únik za slnečným žiarením, pretože Slnko tu svieti až 275 dní v roku. Navyše, vzhľadom na blízkosť Talianska a stredomorské podnebie som predpokladala, že aj jedlo bude výnimočné.

Mimochodom, na titulnom obrázku je jedna z mnohých atrakcií tohto ostrova, dedina Pepka námorníka – postavená pre účely filmovania z roku 1980.

1. Všetko je úzke, malé, krátke a blízko

Je to geograficky malá krajina. Doslova 10. najmenšia krajina na svete (má rozlohu len 316 km2). V praxi si to predstavte ako 1 nemocnicu, 1 letisko a 1 univerzitu. Koniec. Preto, ak sa sem vyberiete, nezostaňte len na 1 mieste. Prenajmite si auto a objavujte hlavný ostrov Malta, ale aj Gozo a Comino. Ja mám dobré skúsenosti s Malta First Car Hire. Na Gozo sa dostanete trajektom, ktorý premáva takmer každých 45 minút. My sme sa odviezli auto do Ćirkewwy, kde sme zaparkovali (bez poplatku) a o pár minút sa už pohodlne plavili. Cesta trvá asi 25 minút a lístok na trajekt kúpite priamo na mieste. Tam odporúčam naskočiť na komerčné autobusy Hop On Hop Off. Prevezú vás po celom ostrove. Všade chvíľku postoja a buď naskočíte naspäť na palubu alebo počkáte na ďalší. Za mňa odporúčam návštevu rybárskej dedinky Xlendi (čítaj Šlendi).

Zdroj: maltainfoguide.com

2. Super stará Malta a pozor, jazdí sa tu opačne

Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že civilizácie žili na Malte už 5 000 rokov pred naším letopočtom. Dôkazom toho je 11 takzvaných megalitických pamiatok na Malte. Sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a často sa označujú ako jedny z najstarších voľne stojacich stavieb na Zemi.

Jazda na tomto starobylom ostrove môže byť celkom zábava. Najmä ak nie ste zvyknutí vojsť do križovatky a dávať pozor na autá prichádzajúce zľava. A kruhové objazdy sú tiež celkom zábava. Čo sa týka jazdy autom a parkovania, niektoré miesta majú zákaz parkovania (krajnica zvykne byť označená žltou čiarou), prípadne je celkom spoplatnené. Okrem toho dostať tu defekt nie je nič výnimočné. Nemusíte panikáriť. Takmer pri každej pumpe (tankujete cez automaty, podobne ako napríklad v Rakúsku) sa nachádza pneuservis. A za výmenu pneumatiky sme zaplatili 5 €.

3. Vietor. Jedlo a zase vietor. Šialene úzke uličky a zas ten vietor.

Malta a počasie je samostatná kapitola mojich skúseností. Určite to nie je také premenlivé ako na Islande. Ale napríklad počas mojej jarnej návštevy som musela zrušiť plánovanú plavbu katamaránom. A aj napriek tomu ma vyfúkalo na pevnine tak , že moje optimistické jarné outfity dostali jasnú stopku. Sama sebe som ďakovala, že som sa nenechala zlákať predpoveďou počasia, ktorá hovorila o slnečných 22°C.

4. Malta a jej gastronómia

Malta je pre mňa zvláštnou kombináciou talianskej a islamskej kultúry s britským akcentom. Schválne hovorím akcentom, pretože učiť sa na Malte angličtinu je pre mňa ako bývalú učiteľku tohto jazyka záhadou. Alebo dobrým marketingovým ťahom. V každom prípade, Malta má 365 kostolov, na každý deň jeden a na domoch často nájdete kresťanskú symboliku. Ale vráťme sa k jedlu.

Maltská kuchyňa sa líši podľa ročných období, takže očakávajte širokú ponuku mezze (výber malých predkrmov – pre mňa top bol tzv. maltský tanier), čerstvých morských plodov (napríklad národom milovaná ryba lampuka), či ekologicky pestovanú zeleninu (továreň na paradajky na Gozo spracuje až 10 000 ton paradajok ročne).

Maltský tanier sa mierne líši v závislosti od konkrétnej časti ostrova – zväčša tam však nájdete čierne olivy, kapary, tuniakovú nátierku, sušené paradajky, nakladanú cibuľu v octe a zmes syrov so suchármi, prípadne pizza cestom s pomodoro (paradajkovým základom).

A navyše – ak sa stretnete s názorom, že na Malte sa budete nudiť a je to strata času, určite si to overte vlastnými skúsenosťami. Ale s autom. Okrem toho, niektorí vám povedia, že bývať v najrušnejšej časti Malty – časť Paceville je absolútne šialenstvo, možno mu tak celkom neverte. Zažila som tam naozaj divoké party a v hoteli, kde sme bývali to dokázali krásne odfiltrovať. Paceville je zároveň považovaný za jednu z najnebezpečnejších častí Malty. Možno to vzhľadom na vysokú koncentráciu ľudí v tejto lokalite tak aj je, avšak Malta je 2. najbezpečnejšia krajina sveta pre ženy a najbezpečnejšia krajina Európy (endevio.com).

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *