Dve michelinské hviezdy pre Slovinsko
Slovinsko je európska destinácia, ktorá prvýkrát vďaka šéfkuchárke Ane Roš získala dve michelinské hviezdy. Tá kreatívne pretvára tradičné jedlá údolia rieky Soča na kulinárske zážitky v reštaurácii Hiša Franko. Pokiaľ ide o Slovinsko, väčšina z nás pozná Ľubľanu, jazero Bled a hrad Predjama. Ana Roš nám však ponúka rozšírenie obrazu o tejto malebnej krajine aj vo sfére gastronómie.
Kto je Ana Roš?
V roku 2017 získala cenu ako najlepšia šéfkuchárka sveta. Je kuchársky samouk a jej kuchyňa vyjadruje spojenie ročných období, lokality, vlastného charakteru, svojej cesty a ženskosti. Slovinsko má vďaka nej prvú reštauráciu s dvomi michelinskými hviezdami. Okrem toho, reštaurácia Hiša Franko zaujala 21. miesto v zozname 50 najlepších reštaurácií sveta. Šéfkuchárka Ana Roš sa pre svoju prácu stala ambasádorku gastronomickej turistiky vo Svetovej organizácii cestovného ruchu (UNWTO).
„Na konci večera sme si pred klientom všetci rovní“
Na otázku, čo považuje za svoj úspech odpovedala s úsmevom: „Tvrdo bojujem o to, aby som zostala obyčajnou ženou s jej „normálnym životom“, kamarátkami, popíjaním a ohováraním mužov.“ Na otázku, či podľa nej existuje rozdiel medzi mužským a ženským kuchárom, odpovedala: „Nemyslím si, že emancipácii žien v kuchyni veľmi pomáha, ak príliš zdôrazňujeme rozdielnosť pohlaví. Pravdou je, že žena potrebuje dokázať, že je v kuchyni taká dobrá a zručná ako muž. Pretože na konci večera sme si pred klientom všetci rovní.“ Rozdiel však predsa len existuje. Žena je častokrát matkou, ktorá odchádza od svojich detí, aby trávila v kuchyni obrovské množstvo času a nielen tam. Je vnímavejšia a k rozličným aspektom života pristupuje inak ako muž.
Slovinsko a jeho kulinárska scéna
Častokrát je to len domnienka, na ktorú si ľudia zvykli. Slovinsko nie je krajinou východnej Európy. Je to jedna z tých veterných krajín sveta, ktorá má špecifickú potravinovú identitu – malá krajina s dvoma miliónmi ľudí, ktorá susedí s veľkými tradíciami stravovania: Taliansko na západe, Rakúsko a germánska kultúra na severe, a nepochybne Balkán na juhu. Pokiaľ ide o jedlo, Ana odporúča vyskúšať gostilne, slovinskú verziu talianskej osterie, teda typické slovinské reštaurácie, ktoré vynikajú svojou jednoduchosťou.
V jej kuchyni však môžete ochutnať aj náročné jedlá ako pastrami z hovädzieho jazyka a zeleru s ustricami, jalapeňo a divokou žeruchou, či čierne zemiaky s ančovičkami, čiernymi píniovými orieškami s kostnou dreňou. Určite neodoláte ani japonskému sorbetu z čečiny a broskyne.
A na záver postačí už len Anine presvedčenie ako šéfkuchárky: „Urobte šťastné jedlo. Nepočítajte kalórie, keď jete, ale jedlo si len užívajte. Toto je najlepší recept, aký môžem dať.“