Maldivy

Na Maldivách McDonald´s nehľadajte

Ak ste niekde videli obrázky tropického ostrova s modrou, trblietajúcou sa vodou, ktorá sa tiahne kam len voľným okom dovidíte, biele pláže a koralové útesy, boli to s najväčšou pravdepodobnosťou Maldivy.

Tento ostrovný štát v Indickom oceáne tvorí 19 koralových atolov (atol = súostrovie prstencovitého tvaru pokrytý koralmi). Vedeli ste, že v praxi to znamená až 1190 malinkých ostrovčekov? Malinkých preto, lebo ani jeden nemá rozlohu väčšiu ako 5 km². Ľudia však obývajú len približne 220 z nich. A doprava medzi nimi stojí za zmienku – môžete sa prepravovať trajektami alebo ak máte viac „času“, využite luxusné člny, prípadne lietadlá. Najčastejšie sa tu využívajú tzv. dhoni, lode, ktoré dokážu prepraviť až 100 ľudí. Cena lístka závisí od vzdialenosti, sadza za kilometer vychádzala okolo 0,27 €.

Oficiálny názov je Maldivská republika, ktorá vznikla v roku 1965 a tak získala nezávislosť od Britskej koloniálnej ríše. 350 tisíc obyvateľov hovorí maldivčinou, ale dorozumiete sa s nimi bez problémov aj anglicky. Priemerná ročná teplota sa pohybuje na úrovni 30ºC. Najviac slnečných dní tu zažijete od decembra do mája. Ak ste fanúšikmi šnorchlovania a dážď nie je pre vás prekážkou, vydajte sa sem od mája do novembra.

O Maldivách sa hovorí, že boli založené v roku 269 p.n.l. a žili tu mierumilovní ľudia, ktorí uctievali Slnko a vodu. Vodu, ktorá im v súčasnosti robí problémy, pretože hladina mora neustále stúpa, čo predstavuje reálnu hrozbu pre celú krajinu. V roku 2009 na tento fakt významne poukázal prezident krajiny Mohamed Nasheed, ktorý sa rozhodol vládne rokovanie presunúť pod morskú hladinu.

Turisti, ktorí zavítajú na Maldivy by nemali byť prekvapení majoritným vierovyznaním – domáci sú striktní moslimovia od 12. storočia. V 16. storočí tu boli snahy o konvertovanie obyvateľstva na kresťanstvo Portugalcami, ktorí kolonizovali tieto oblasti. Skončilo sa to neúspechom a krviprelievaním. Podľa súčasnej platnej legislatívy, musí byť prezident a všetci členovia vládneho kabinetu vyznávači islamu.

Moslimská krajina a alkohol

Ak by sa chceli oddať alkoholickým radovánkam mimo hotelových rezortov, platia tu rovnaké pravidlá ako v akejkoľvek moslimskej krajine. A pozor aj na bikiny a odhaľovanie sa na verejnosti. Verím, že som vás tým nevystrašila, pretože Saudská Arábia (môj článok o tom, ako sa vyzliekala v Dubaji nájdete tu) je tiež moslimská krajina, kde platia striktné pravidlá. Ale buďme k sebe úprimní – aj oni chcú zarobiť na turistoch. Veď až 42 % obyvateľstva pracuje za menej ako 1,17 USD za hodinu. Turizmus sa značným spôsobom podieľa na HDP krajiny, najmä z titulu devízových príjmov (až 70 %). A preto žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí.

Čo dobré tu ochutnáte?

A keď sme pri tom varení, Maldivy sa predstavujú 99 % mora a preto niet divu, že sa tu konzumujú ryby, predovšetkým tuniak. Maldivská gastronómia je zmesou arabskej, indickej a srílanskej kuchyne. Nebojte sa však, medzinárodné rezorty sú zvyknuté variť pre turistov 🙂 Ak by ste dostali chuť na fastfood, ani o ten tu nie je núdza (žiadny McDonald´s, ani KFC, či Subway). Druhou hlavnou ingredienciou maldivských jedál je kokos. Dostanete ho strúhaný, ale aj vo forme mlieka, či oleja, ktorý sa používa prevažne na vyprážanie. Pre tých odvážnejších tu mám niekoľko tipov na lokálne pochúťky:

  • garudhiya – rybací vývar podávaný s ryžou, limetkou, čili a cibuľou
  • mashuni  – údená ryba (natrhaná na kúsky) so strúhaným kokosom a cibuľou – vraj najobľúbenejšie raňajky v krajine
  • fihunu mas  – ryba v barbecue omáčke podlievaná s čili

Ak sa rozhodnete nechať niekde sprepitné, nevyžaduje sa to od vás – sprepitné je spravidla automaticky zarátané v cene (približne 10 % sumy na vašom účte).

Funguje tu niekoľko desiatok dobrých reštaurácií, kde sa dá nielen dobre najesť, ale najmä si užiť atmosféru, ktorú ponúkajú. Nájdete tu indické, talianske, čínske, thajské prevádzky a ak step pizzožrúti, ani vy neobídete naprázdno.

Za to, že sa môžete najesť napríklad pod morskou hladinou si značne priplatíte v reštaurácii Ithaa.  Oplatí sa tam zájsť poobede na drink a je to bez toho, aby ste finančne zruinovali rodinu. Napríklad nuggetky stoja takmer 120 € a kompletná večera vás vyjde okolo 300 € (na osobu). Ale áno, kde môžete sedieť 3 metre pod morom, od ktorého vás chráni 12,5 mm hrubé akrylové sklo? Nikde na svete …

Nemusíte len ležať na pláži

Z Európy priletíte na letisko Velana (MLE) v hlavnom meste Male. Nečakajte pristávanie a la Bora Bora … Zaujímavosťou je, že má vlastný terminál pre pristávanie vodných lietadiel.

Na ostrove Hulhumalé (umelo vytvorený ostrov) stojí za návštevu mešita – taká menšia architektonická lahôdka, otvorená v roku 2000. Hukuru Miskiy alebo aj Piatková mešita  je jednou z najstarších (1658) a najviac vyzdobených mešít v meste. Od roku 2008 je súčasťou UNESCO.  Maldive Victory je vrak dopravnej lode, ktorá sa potopila v piatok, 13. februára 1981 po náraze na útes. Potápači ju vyhľadávajú pre bohatosť koralov, húb, tubastreí a kŕdľov rýb.

Ničivé tsunami zasiahlo v roku 2004 aj Maldivy

V roku 2004 sa Maldivami a ďalšími 14 krajinami (Srí Lanka, Indonézia, India, Thajsko a ďalšie) prehnalo ničivé tsunami, ktoré si vyžiadalo veľké obete na ľudských životoch a majetku. Všetko bolo zničené. Zemetrasenie dosiahlo 9. stupeň Richterovej stupnice, ťahalo sa viac ako 1 200 km a začalo v hĺbke 30 m pod morom. Zomrelo spolu 230 tisíc ľudí, ktorí nedokázali utiecť pred obrovskou vlnou. Tá sa rútila rýchlosťou až 700 km/h a zasiahlo pobrežie smerom do vnútrozemia až 2 km.  

Dnes sa tu na pamiatku obetí tejto prírodnej katastrofy týči pamätník v Male. Oceľové gule symbolizujú 20 atolov. Ich stúpajúci dizajn predstavuje stúpanie morskej hladiny. Jadro pamätníka pozostáva zo železných tyčí, z ktorých každá predstavuje stratený život s vyrytým menom obete. Česť ich pamiatke 🙁

Maldivy sa zo tejto katastrofy pomerne úspešne pozbierali a dnes tam rastie cestovný ruch neuveriteľne rýchlo. Ak máte pocit, že to nie je dovolenka pre vás, možno sa mýlite. Letenka sa dá zohnať do 600 € a ubytovanie v peknom hoteli vás vyjde na cca 8 nocí okolo 800 € pre dvoch. Keď si to zrátate, dostanete sa na úroveň dovolenky v Turecku. No a Maldivy a Turecko sú dve neporovnateľné kultúry.