Dubaj, hidžáb, leto, more, jedlo
Jedným z najvďačnejších aspektov cestovania je, že sa môžete dozvedieť o nových kultúrach a zvykoch. Neprestáva ma udivovať, že v tomto veku, keď sa svet stal globálnou dedinou s rovnakými obchodmi a reštauráciami všade, kam prídete, sa podobnosť zastaví aj na tomto viditeľnom povrchu mesta, akým je Dubaj.
Deň pred odletom som lietala po meste a hľadala zubnú pohotovosť. Dokonalý úvod dovolenky. Aspoň cesta na letisko prebehla štandardne s linkou Slovak Lines. A potom to začalo. Meškanie viac ako 6 hodín (o tom, aké máte práva a prečo vždy robím online check-in si určite prečítajte) kvôli blesku, ktorý udrel do lietadla. A potom nás posadili do toho istého lietadla smer Dubaj. Ďakujem Jack Daniel´s, Jim Beam a Tatratea za výraznú podporu pred a počas letu (žiadny sponzoring, len obyčajné zvládanie stresu).
Najvyšší hotel sveta je v Dubaji … opäť
V roku 2018 sa 356-metrový hotel Gevora v Dubaji stal najvyšším hotelom na svete a získal certifikáciu ako Guinnessov svetový rekord. Ale vláda Gevory bude krátkodobá. 75-poschodovú vežu má zatieniť štíhly sklenený mrakodrap vo výstavbe len kúsok odtiaľ, v dubajskej štvrti Marina. Ciel Tower po dokončení dosiahne 360,4 metra, potvrdil developer The First Group, bude mať 1042 izieb a apartmánov rozmiestnených na 82 poschodiach.
Dubai Mall
Vždy si hovorím, že každá skúsenosť nás obohacuje a ja vďaka tomu dokážem porovnávať (napríklad aj akvárium v Budapešti). To dubajské akvárium je však iné, nielen čo sa veľkosti týka, ale možností, ktoré tu turista dostáva. Môžete sa potápať so žralokmi, šnorchlovať, sledovať tučniaky alebo sa len prejsť tunelom, kde vám nad hlavou pláva pestrá vzorka podmorského sveta.
Policajné autá a doprava
Určite stojí za to skúsiť jazdu metrom – vagóny sú plne klimatizované a najmä automatizované. Je to jednoznačne lacnejšie ako jazda policajným autom. Dubajská polícia používa superautá, aby zapôsobila na turistov a ukázala, aké „nóbl“ mesto Dubaj je. Patria sem autá ako Ferrari FF (500 000 USD), Lamborghini Aventador (397 000 USD) a Aston Martin One-77 (1,79 milióna USD). Okrem toho sú držiteľmi svetového rekordu pre najrýchlejšie policajné auto – Bugatti Veyron, ktoré kúpili za 1,6 milióna USD!
Burj Khalifa je pre mňa najkrajšia v noci
Burj Khalifa, ktorú je možné vidieť z 95 km a je vysoká 163 poschodí, je najvyššou budovou na svete. S celkovou výškou 829,8 m a výškou strechy (bez antény, ale vrátane 244 m veže) 828 m (2 717 stôp), je od svojho dostavania najvyššou stavbou a budovou na svete (2009). Má tiež jeden z najrýchlejších výťahov na svete, ktorým sa môžete vyviezť na vyhliadkovú plošinu a vychutnať si neuveriteľný výhľad na Dubaj len za jeden a pol minúty.
Okrem rýchlorastúceho nového mesta má Dubaj aj svoju starú časť – Deira, kde nájdete rôzne trhy. My sme zjednávali ceny na trhu so zlatom, látkami a drahými kameňmi (Gold Souk). Je otvorený denne od soboty do štvrtka od 10,00 do 22,00 hod. V piatok sa otvára o 16,00 do 22,00 hod. Mnohí obchodníci svoje stánky zatvárajú medzi 13,00 a 16,00 hod.
Druhý je trh, kde sa predávajú koreniny (Spice Souk). Môj osobný raj. Nájdete ho hneď vedľa Gold Souk a otváracie hodiny sú rovnaké. Na konci ulice sa nachádza trh parfémov (Perfume Souk), kde si môžete namixovať svoj vlastný parfém alebo kúpiť prázdne flakóny a nechať sa oklamať 🙂
Aká je saudskoarabská gastronómia?
V Dubaji sme dosť fičali, prekvapivo nie na kebabe, ale na fastfoode (Subway), až kým sme sa nedostali na výlet do púšte, kúsok od ománskych hraníc. Tam sme ochutnali gahwa – typickú arabskú kávu, fajčili shishu, dali sa pokresliť hennou a jedli a jedli a jedli:
- fatoush – šalát typický skôr pre Libanon, kde nesmie chýbať korenie sumah a chrumkavý pita chlieb
- tabbouleh – základom jeho prípravy je bulgur, paradajky a petržlen. Pridáva sa do neho aj mäta, olivový olej, citrón a koreniny ako škorica a čierne mleté korenie
- baba ghanoush a hummus – základom oboch nátierok je sezamová pasta, tzv. tahini (kupujem bežne v DMke). Baba ghanoush je s opečeným baklažánom a hummus s cícerom. V niektorých krajinách pripravujú babu s majonézou, ktorú používajú namiesto tahini. Základnou ingredienciou hummusu je cícer, o ktorom sa hovorí, že ho pestovali vo svojich záhradách už starí Babylončania. Iné jazyky zase hovoria, že ho ako prvý pripravil Saladin v 12. storočí (ale moc tomu nikto neverí).
- kura shawarma – shawarma je spôsob prípravy mäsa. To sa napichuje na palicu a griluje sa pomaličky aj celý deň. Podáva sa zvyčajne so šalátmi a s arabským tenkým chlebom.
- pakoda – my sme skúsili cibuľovú, ale robieva sa aj kuracia. Základom je nakrájať na kúsky, obaliť v cícerovej múke a vypražiť.
- umm-ali – je koláč z lístkového cesta s pistáciami, mandľami, kondenzovaným mliekom a strúhaným kokosom. Tu sa na sladkosť ani moje obľúbené pein perdu nechytá.
- shish tawook – špíz z kuracieho mäsa, ktorého korene by sme našli v Libanone