Česko

ČESKÝ KRUMLOV – rozprávka na Vltave

Napriek svojej veľkosti si toto malebné juhočeské mestečko zasluhuje návštevnosť, akú by si želala mať nejedna európska metropola. Cesta smer Český Krumlov nám trvala približne 4 hodiny z Bratislavy, pričom sme sa snažili vyhnúť diaľniciam a užívať si čaro rakúsko-českého vidieka.

Český Krumlov ako ideálne víkendové dobrodružstvo

Ako klasickí turisti sme sa vybrali priamo do centra mesta. Pohodlne sme zaparkovali pod pivovarom Eggenberg.  Odtiaľ to bolo už len na skok do centra mesta. Dovnútra pivovaru sme sa však kvôli jeho rekonštrukcii nedostali. Snáď budete mať viac šťastia. Pre istotu si to radšej ale overte na webe.

Kvôli úspore času sme sa rozhodli vynechať kláštory a zamierili si to rovno na zámok. Príjemné, až na milión ľudí, ktorí boli všade. Špeciálne japonskí turisti s maliarskymi plátnami, ktorí sa tvárili ako umelci. Za návštevu stojí aj zámocká záhrada, ale aj odvrátená strana juhočeskej aristokracie – Múzeum útrpného práva. Tu sa zrejme diali v minulosti rôzne praktiky, o akých sa nesnívalo ani režisérovi 50 odtieňov sivej. Neodolali sme ani návšteve Múzea voskových figurín (pre mňa zážitok porovnateľný so zle prepečným steakom).

Od vyčerpania sme zaparkovali v príjemnej kaviarni na brehu rieky Vltava, Cafe Le Jezz. Neodolala som miestnej mätovej  limonáde s výhľadom na hrad a vodákov snažiacich sa zdolať hať na Vltave. A vtedy to prišlo – ideme do člnov a splavíme to! To bude sranda … Keď sme prišli k člnom a zistila som, že voda je studená (a aj mokrá), ja mám len biedne tenisky bez náhradného oblečenia a čln vyzerá, že unesie možno nejakú 45 kilovú čajočku… diplomaticky som vyhlásila, že budúci rok! No snáď to tak skoro nebude 🙂

Inak Krumlov prejdete za necelý deň a to, čo stojí za ďalšiu návštevu sú kaviarničky a reštaurácie s dobrým jedlom a krásnym výhľadom. Moje tipy, kam by ste mohli zablúdiť:

  • Krumlovské Benátky – reštaurácia pri Vltave, ktorá zaujme možnosťou dať si raňajky na Vltave, tzv. voroplavba. Prídete tam, kúpite si lístky na vor (po slovensky plť, cena 450 Kčs) a užívate si raňajky ako barón Prášil.
  • Babylon – typická česká „hospudka“, kde si môžete dať naozaj dobré vepřo, knedlo, zelo alebo miestne pivo Eggenberg.

Ak by ste sa rozhodli navštíviť celkom iný svet, za mňa sa šťastie dá nájsť napríklad na krátkom výlete do švédskeho Malmo alebo ho môžete pohľadať v dánskej Kodani. Viac o mojom hľadaní šťastia nájdete v mojom článku o týchto dvoch európskych mestách.