Taliansko

Jarné Alghero a talianska Sardínia

Alghero, 5. najväčšie mesto je jednou z najatraktívnejších destinácií krásne zeleného ostrova Sardínia. Mesto je známe  svojimi plážami s bielym pieskom a dychberúcou atmosférou starého mesta. A potom je tu Stintino (50 km od Alghera) – skutočne biele pláže Stredozemného mora, Le Saline alebo La Pelosa.

Prechádzka po starom Alghere

Nájdete tu impozantné pamiatky, ako katedrála zo 16. storočia, Kostol Sant Miguel a veža Porta Terra, odkiaľ sa môžete kochať pohľadom na mesto. Tiež nezabudnite na Múzeum koralov (Il Museo Diocesano d’Arte Sacra). S koralmi to tu naozaj vedia. „Boom“ pri love tohto červeného zlata bol v rokoch 1950 – 1970 a funguje tu aj škola špecializujúca sa na spracovanie koralov.

Langusty, všade samé langusty

Morské plody z oblasti Alghera sa preslávili svojou výnimočnou kvalitou, pričom skončili aj na stole britskej kráľovskej rodiny. Ak si myslíte, že langusta je vlastne po slovensky homár, vyvediem vás z omylu. Langusta nemá klepetá a jej fúzy sú podstatne dlhšie ako u homára. Rovnaký je spôsob ich prípravy, langusta však v súboji cien jednoznačne vyhráva

Cappo Caccia a Neptunova jaskyňa

Keď vystúpite na tento vápencový mys, máte pocit akoby ste stáli na skalnej stene, ktorá padá priamo do mora. Do jaskyne sa môžete dostať zdolaním 656 schodov alebo využiť lodnú dopravu. Loď si viete rezervovať priamo na promenáde v Alghere a lístky do jaskyne si kupujete priamo pred jej vchodom. Po schodoch vám to bude trvať približne 30 minút a jaskyňa má vstupy každú celú hodinu. Preto skúste myslieť na správne načasovanie. Viac o lístkoch nájdete na webe jaskyne.

Sardínia tvorí takmer štvrtinu celkovej dĺžky talianskeho pobrežia (1850 km). Veľká časť pobrežia Sardínie je hornatá s vysokými a strmými skalnými útvarmi. Ostrov má nadpriemernú dĺžku života (81 rokov) a má najvyšší počet storočných ľudí na svete. A nemajú žiadnu diaľnicu. Ale za to majú kolónie divokých somárov albínov, ktorých domovom je Asinara, malý ostrov pri pobreží Sardínie.

Sardínia a jedlo, to je iný svet

Nájdete tu všetko, od vidieckej klasiky pochádzajúcej zo samotnej Sardínie až po známejšie talianske cestoviny, no všetky s miestnym nádychom. Počas dovolenky na Sardínii budete v potravinovom nebi. Začneme s typickým jedlom zvaným Su Porcheddu – pečené prasiatko, ktoré sa pripravuje na ražni až päť hodín.

Medzi najchutnejšie cestovinové jedlá v celom Taliansku patria cestoviny v Culurgiones, ktoré sú plnené kombináciou zemiakov, syra pecorino, živočíšnych tukov, cesnaku, olivového oleja a lístkov mäty, čím vytvárajú výraznú chuť. Poleva zo sladkej paradajkovej omáčky dostane jedlo do ešte väčšej hĺbky chuti.

Ako hybrid lasagní a slaného chlebového a maslového pudingu, Zuppa Gallurese je tradičné jedlo zo severozápadu Sardínie. Ovčí vývar a mäso sa vrstvia medzi zatuchnutý chlieb a dodávajú tomuto výdatnému jedlu jedinečnú chuť.

Tento svetlý chlieb tenký ako oblátka je klasickým základom každého predjedla na Sardínii. Chlieb je chrumkavý, s textúrou podobnou poppadum a je pripisovaný starodávnemu pastierskemu receptu. Pane Carasau zvyčajne sprevádza mäso a syr na antipasto nátierke.

Na záver lahôdka, morskí ježkovia

Získaná chuť, ktorá nie je pre každého, ale morskí ježkovia sú určite niečo, čo by mal každý raz vyskúšať počas dovolenky na ostrove Sardínia. V skutočnosti sú morskí ježkovia takí populárni, že sa na ostrove dokonca konajú festivaly morských ježkov, najznámejšie sa konajú v Alghere.

Neexistuje asi nič príjemnejšie ako spestriť si pobyt na Sardínii z morskej hladiny. Na požičanie lode vám stačí odvaha a pár eur, žiadny kapitánsky kurz, a dokonca ani záloha. My sme si požičali čln. Určite vám ich môžem len odporučiť. A ak sa vám tento typ dovolenky nepáči, mám pre vás niečo z iného súdka – o tom, kde nájdete najkrajšie zámky vo Francúzsku sa dočítate tu.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *