Uvažujete ako dovolenkovať so psom?
6 dní, 3 krajiny, pes v aute aj na lodi
Našu cestu sme rozdelili na niekoľko častí. Celkovo sme prešli približne 1880 km za 6 dní s 1 psom cez 3 krajiny.
Rakúsko
Zastávka číslo jeden bol Klagenfurt. Za návštevu stojí určite Mestské múzeum. Centrum mesta sa dá však prejsť pomerne rýchlo. Preto sme sa vybrali rovno do múzea miniatúr – Minimundus. Prejdete ho celé za necelú hodinku.
Ubytovali sme sa na kopci priamo nad rakúskym morom, v dedinke Velden am Wörthersee. Pokiaľ cestujete v lete, kúpanie v jazere je príjemným spestrením. Za návštevu stojí rovnako aj Pyramidenkogel (veža vysoká 100 m). Je to najvyššia drevená veža s vyhliadkovou terasou na svete. Pri ceste do nebies môžete použiť 441 schodov alebo výťah. Smerom dolu je pre odvážnych možnosť navyše – posadiť sa do vreca s chráničmi a užiť si jazdu v plechovej „trubičke“.
Čo určite neodporúčam je jedlo v reštaurácii pod vežou (Genusswirt Am Pyramidenkogel). Nezachránil to ani typický Leberkäse s hranolkami, ani jednoduchý pečený zemiak v alobale s údeným lososom.
Taliansko
Príjemné pocity z cesty cez Alpy vystriedal v Taliansku pohľad na ceny benzínu. Najrýchlejší spôsob ako si užiť Benátky aj keď ste autom je zaparkovať napríklad vo Venice City Park (5 €/1 deň), odkiaľ sa dá ísť autobusom priamo do Benátok. Na obed sme si vybrali reštauráciu San Silvestro (4,7/5), ktorú vám môžem len odporučiť.
Vaporetto alebo miestna MHD (ako inak na vode) je kapitola sama o sebe. Stačí, ak budete vedieť, že lístky si zabezpečte predtým ako na ňu nasadnete. Dajú sa kúpiť na Námestí sv. Marca, kam by som so psom, ktorý neznáša holuby nechodila. Určite sa však nespoliehajte na kúpu lístka cez automat. Ich funkčnosť vás môže nemilo prekvapiť. A keď už som spomenula tie talianske prekvapenia, autobus, ktorým sme odišli z mesta naspäť na parkovisko tak trochu zabudol zastať na našej zastávke a previezol nás o ďalšie tri. Čakanie na spiatočnú linku bolo ako čakanie na Godota.
Talianska Sistiana
Cestou k moru do Sistiany som zažila najhoršiu búrku v živote. Keď sme sa po 10 minútach začali všetci pomaly na diaľnici hýbať, šmýkalo sa ako v zime, len rumunské autobusy zrejme jazdili na islandských pneumatikách s hrotmi. Nájsť ubytovanie so psom je v tejto oblasti problém aj kvôli súkromnému plážovému klubu. Kúsok od Sistiany nájdete Castello di Duino, hrad zo 14. storočia a pár minút chôdze vás privedie do Ristorante al Cavalluccio (4,2/5). Jedlo, ktoré sme ochutnali (homár, cestoviny s mušľami) bolo priemerné. Reštaurácia má však dobrú lokalitu a to platí aj v prípade vína a obsluhy.
V okolí Sistiany sme márne hľadali peknú psiu pláž. Nenašli sme. Zmenili sme teda plány a zamierili rovno do Slovinska na hrad Predjama.
Slovinsko
Lístky na hrad v sezóne si kúpte cez internet. Počítajte však s tým, že so psom vás dovnútra nepustia, aj keď je to malý pes, pes v prepravke, a podobne.
Ljublana a jazero Bled
Ljublana je cestou po diaľnici k Bledu krátkou zastávkou, kde si prenajmite verejné bicykle (s košíkom, kde sa jeden bišon bez problémov zmestí) a užite si napríklad dobrú zmrzlinu – za mňa to je Vigo alebo Cacao.
A keď už budete v Slovinsku, nezabudnite ochutnať ich špeciality. Majú vynikajúce proscuitto – kraški pršut alebo štruklji – cesto robené na slano aj na sladko, servíruje sa ako príloha, ale kľudne aj ako hlavné jedlo s rôznymi plnkami. V tejto časti sveta fičí fazuľa – jota, čo je fazuľová polievka, so zemiakmi, kapustou a kalerábom a potom rascová vajíčková polievka. Za zmienku stojí aj návšteva jedinej 2* michelinskej reštaurácie v tejto krajine. Vedie ju Ana Roš, ktorá v roku 2017 získala titul najlepšej šéfkuchárky sveta.
Jazero Bled má dĺžku 2,1 km a dosahuje hĺbku 29,7 m. Okolie jazera je upravené, lemované množstvom malých obchodov a kaviarní, kde vám ponúknu tradičný krémeš, ktorý vraj pochádza práve zo Slovinska. Inú perspektívu získate priamo na vode, pričom požičanie člna na hodinu vás vyjde 20 € a môžete sa tak plaviť na ostrov v strede jazera.